זאב ספראי, אוניברסיטת בר-אילן

משנת ארץ ישראל

המשנה היא ספר היסוד של התורה שבעל-פה "עמוד ברזל – זו משנה" וקשה להפריז בחשיבותה לתולדות ישראל תרבותו ודתו. ההלכה אמנם לא נקבעה רק על בסיס המשנה, אך אי אפשר להבין את בניין ההלכה ללא כיוון והבנה של הבסיס שעליו נוצר בניין ההלכה, וחזון המשנה. 

הרעיון לפרש את המשנה פירוש היסטורי-מדעי חברתי צמח מתוך עשרות שיחות של לימוד במסגרות שונות. חשנו שזהו צורך השעה המתבקש ממצב הלימוד והישגיו. אמנם המשנה נלמדת זה דורות רבים, אך היא נתפשה לרוב כחלק מתוך הגמרא, ונלמדה כאילו הייתה השורה הראשונה של כל סוגיה. דורות רבים עסקו בלימוד תורה שבעל פה, ועליהם נוספו ארבעה או חמישה הדורות האחרונים בהם התגבשה דרך הלימוד של "חכמת ישראל", דרך העיון והמחקר הפילולוגי וההיסטורי, שהציגה כלי עבודה חדשים ושונים. פירוש משנת ארץ ישראל מנסה לחבר את כל דרכי הלימוד לשיטה אחת שתברור את המתבקש להבנת פשט המשנה.

המשנה נכתבה על רקע ארץ ישראל וההתרחשויות בה, אבל עם ישראל נעקר משורשיו והתרחק מנופי ארצו. המשנה הפכה לאבן פינה בבניין ההלכתי המפואר, אך הרקע הריאלי אותו היא משקפת, הפך לשולי, בלתי מוכר ומנוכר. הרקע הריאלי של המשנה הוא הגיאוגרפיה של הארץ, כלי העבודה, המציאות הפוליטית הרקע החברתי ותולדות העם.

בדורנו זכינו לחזור לארץ ולשוב ולהכירה. המחקר ההיסטורי והארכיאולוגי העמיק והתרחב ובמקביל זכינו לכתבי יד נוספים של המשנה. ואנו נטלנו על עצמנו את המשימה להביא את המשנה מתוך הקשר של הרקע ההיסטורי, החברתי והריאלי של יצירתה. 

פירוש משנת ארץ ישראל הוא פריצת דרך בלימוד הטקסט ההלכתי הראשוני שבמשנה. אנשי האקדמיה משועבדים במידה רבה לביקורת הטקסט ובמשך 2-3 דורות האוצר הבלום של היצירה ההלכתית והלימודית התייבש בתוך טבלאות. לומדי התורה בבתי המדרש השונים – התמסרו ללימוד ההלכה במנותק מהידע ההיסטורי, החברתי, הלשוני, הגיאוגרפי שנצבר. מצד אחד אנו שוברים את הפרדיגמות הלימודיות, ולכן דרך הלימוד שלנו קשה לעיכול על ידי כל אחת מאסכולות הלימוד. מצד שני זהו בדיוק חיבור של ההלכה בערש-יצירתה לעולמו של הלומד המודרני. 

משנת ארץ ישראל הוא מפעל חיים של משפחת ספראי. הפרויקט כולו יכלול 55 כרכים. בשנת תשס"ח התחלנו בהוצאת הכרכים לאור, עד עתה יצאו לאור 23 כרכים הכוללים את סדרים זרעים ומועד, וכן מסכתות כתובות ואבות. כיום בשנת תשע"ט, כתב היד גמור ומוכן, אנו בשלבי העריכה של ששה כרכים נוספים במקביל.

Academia.edu
ResearchGate

© אפריל 2019

אתר מבית WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: